Naše trávení dostalo během svátků zabrat – zelňačka, majonézový salát, smažený kapr, uzené ak tomu plno koláčků… Je nejvyšší čas dostat přejedený žaludek a líná střeva zpět do formy. Tyto potraviny si můžete brát na pomoc.
1. Banány
Nic tak nepohladí podrážděný žaludek jako zralý banán. Toto ovoce je bohaté na draslík, hořčík, mangan, vápník, vitamíny skupiny B i vlákninu. Banány se doporučují při průjmu, při žaludečních vředech i jako jejich prevence. Jsou to přírodní antacida, neutralizují žaludeční kyselinu a potlačují pálení žáhy.
2. Jablka
Jablka jsou bohatým zdrojem pektinu, rozpustné vlákniny. Jelikož přirozeně zvyšují objem stolice, konzumace jablek je vhodná při zácpě i průjmu. Snižují také riziko střevních infekcí i zánětů v tlustém střevě.
3. Avokádo
Je ideálním doplňkem stravy v případě, že vás trápí gastritida nebo žaludeční vředy. Jelikož toto ovoce obsahuje vlákninu, udržuje zdravý trávicí trakt a snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Kromě vlákniny obsahuje avokádo také důležité vitamíny, minerály, antioxidanty, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny.
4. Brambory
Ověřeným pomocníkem při žaludečních potížích jsou i obyčejné brambory – vařené, ve slupce i jako bramborová kaše. Působí proti překyselení, avšak při akutním pálení žáhy pomůže, když se napijete šťávy ze syrových brambor (tu však nezkoušejte, pokud máte alergii na syrové brambory).
5. Mrkev
Tato kořenová zelenina díky svým alkalizačním vlastnostem pomáhá při léčbě žaludečních vředů, je také ověřeným pomocníkem při průjmu. Obsahuje pektin, který slouží jako výživa pro prospěšné bakterie, nacházející se v tlustém střevě, čímž zároveň udržuje rovnováhu střevní mikroflóry. Mrkev je bohatá na vlákninu, která podporuje peristaltiku střev.
6. Fenykl
Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, žluči a potlačuje nepříjemné nadýmání, plynatost a křeče. Užitečný je odvar ze semínek i syrová bulva. V Indii se zvykne podávat po jídle. Fenykl je bohatý na vlákninu, která příznivě ovlivňuje celý trávicí trakt. Osvědčil se také jako silné a účinné analgetikum.
7. Rýže
Bílá rýže je nezastupitelná potravina při problémech s trávením. Vysoký obsah škrobu pomáhá zpevnit stolici a zastavit průjem, který jde často ruku v ruce se žaludečními obtížemi.
8. Ovesné vločky
Díky vysokému obsahu vlákniny, která podporuje peristaltiku střev, jsou ovesné vločky vhodné pro celý trávicí systém. Mohou dokonce předcházet onemocněním tlustého střeva. Ovšem ne syrové, přisypané například do jogurtu, ale nejprve zalité převařenou vodou nebo mlékem. Před konzumací k snídani je ideální zalít je tekutinou už večer, případně z nich ráno uvařit kaši.
9. Chia semínka
Nenápadná chia semínka bohatá na antioxidanty a minerály jsou také skvělým zdrojem vlákniny, která podporuje pohyb střev a pravidelné vyprazdňování. Podporují růst zdravých bakterií v trávicím systému a přispívají ke zdravému trávení.
10. Brynza
Pokud máte pocit, že vám netráví a střeva jsou zpomalená, sáhněte po brynzi. Toto přírodní probiotikum upravuje střevní mikroflóru, pomáhá při bolestech žaludku i při průjmu. Má vysoký podíl bílkovin, obsahuje železo, vápník, vitamín B a kyselinu listovou.