Ani vám by se velikonoční hostina bez uzeného masa nepočítala? Jak jej správně uvařit, aby bylo šťavnaté a lahodné?
Na uzeném masa je úžasné, že se může podávat teplé, ale i nastudeno. Teplé se nakrájené na plátky podává s bramborovým salátem či bramborovou kaší as kyselou přílohou, ale výborné je ik různým přívarkům.
Studeno je skvělým zpestřením obložených mís, hodí se k vajíčkům ik velikonoční hrudce spolu s nakládanou nebo čerstvou zeleninou.
Základem ale je, abyste koupené uzené maso správně uvařili. Provedeme vás tímto kuchyňským úkonem.
1. Jaké maso koupit?
Před svátky se pulty v obchodech zaplní různými typy uzeného masa, nejčastěji je to uzené rolované vepřové plec. Lepší volbou je však uzená krkovička nebo stehno vcelku.
Maso bývá obvykle zabaleno ve vakuovém obalu nebo v síťce. Upřednostněte to v síťce, jelikož maso v ní obsahuje méně vody.
2. Vařit se síťkou nebo bez?
Pokud jste koupili uzené maso v obalu, ten samozřejmě není vhodný pro vaření. Proto maso z něj před vařením vyjměte a opláchněte pod vodou.
V případě, že máte maso v síťce, tady se názory na její odstranění před vařením různí. Bez ní se, zejména rolované maso, může během vaření rozpadnout. Na druhé straně, síťka se během vaření hluboce vtlačí do masa a je obtížné ji poté odstranit bez porušení masa.
Pro tento případ je dobré síťku před vařením prsty nebo rukojetí vařečky pouvolňovat, odtáhnout od masa, pár oček můžete i přestřihnout.
Síťku odstraňte z uvařeného masa až po jeho vychladnutí. Vychladlé maso více drží pohromadě, teplé se více rozpadá.
3. Vložit maso do studené nebo vařící vody?
Naše babičky vkládaly maso do studené vody a v mnoha domácnostech se to tak dosud dělá. V tomto případě více chutě z masa přejde do vývaru, který lze použít k dalšímu vaření.
Pro ve výsledku delikátně uzené masíčko však šéfkuchaři radí vkládat ho do vroucí vody, aby se zatáhlo a zůstalo šťavnaté. Po 2-3 minutách je třeba teplotu potom ztišit a vařit na velmi mírném ohni podobně jako vývar.
4. Ochucovat vodu nebo ne?
Uzené maso je již nasoleno, takže vodu už solit není třeba. Zda do ní dáte nějaké oblíbené koření je otázka vaší chuti. Bobkový list, pár zrnek celého a nového pepře však určitě nebudou na škodu.
5. Jak dlouho vařit uzené maso?
Délka vaření závisí na hmotnosti masa. Na kilo masa počítejte 1 hodinu vaření. Pokud byste ho vařili krátce, nebude mít takovou chuť a konzistenci, jaká je pro vařené uzené maso typická.
Uvařené uzené maso nechte vychladnout ve vodě, ve které se vařilo. Tím si zachová pěknou barvu a zůstane dostatečně šťavnaté. Chcete-li maso podávat studené, je dobré ho uvařit den předem, krásně se odleží a bude se dát úhledné tence nakrájet na plátky na studenou mísu.
6. Lze vývar z uzeného masa ještě využít?
Uzená chuť masa přejde i do vývaru. Pokud do něj přidáte vhodnou zavárku (například drobenku), zeleninu a nakonec zelenou naťku, budete mít chutnou polévku s uzeným podtónem.
Můžete jej použít i jako základ na různé syté polévky, například fazolovou. Není to nejzdravější věc na světě, stejně jako uzené maso, ale jednou ročně ji organismus zvládne bez újmy.
Víte, že: Tradice vařit na Velikonoce uzené maso pochází z minulosti, kdy se před masopustem zabíjelo, část masa na poté naložila a zaudila a čerstvé bylo právě před Velikonocemi.