Rozhodli jste se kváskovat a chcete vypěstovat svůj vlastní kvásek? Skvělé rozhodnutí! Kvásek vypěstovaný od piky u vás doma je nejlepší, s vaší mikrobiotou. Ale zároveň je to nejnáročnější způsob, jak začít kváskovat. Nenechte se odradit. V tomto článku naleznete užitečné informace o pěstování kvásku. Dozvíte se 5 důležitých věcí, na které se vyplatí dávat pozor, když zakládáte kvásek.
Nejdelší, nejsložitější, ale za to nejlepší způsob, jak začít kváskovat, je vypěstovat si svůj vlastní kvásek. Má totiž od začátku vaši domácí mikrobiotu, vzniká u vás doma. To je silný předpoklad, že kvásek bude silný a v cestě bude správně pracovat.
Ne každému se podaří kvásek vypěstovat. Založení kvásku trvá více dní (od 5 do 14 dnů) a ne vždy se podaří bakterie v kvásku správně vzbudit, posílit a namnožit do potřebného množství. Je přirozené, že s neúspěšným pokusem se dostaví zklamání a člověku se už nechce proces znovu opakovat. Od kváskování upouští a svůj chléb nezkusí upéct. To by byla velká škoda! Kváskování je totiž skvělé zažít v jeho jednoduchosti.
5 důležitých věcí, na které si dejte pozor, pokud zakládáte kvásek:
1-Minimální doba spotřeby mouky – Kvásek potřebuje mouky čerstvé, enzymaticky „živé“, jinak se bakterie neumí správně růst a množit se. Mouky po datu minimální spotřeby nepoužívejte s kváskem. Přidejte je do receptu s práškem do pečiva, droždím či jedlou sodou.
2-Jablko první dny v kvásku – Jablko je velmi přínosná pomůcka pro navození správného pH v kvásku. Právě první dny, kdy se bakterie probouzejí, pomáhá jablko okyselit prostředí a probudit ty správné bakterie, které v kvásku chceme.
>> Jak to udělat? Jablko nakrájejte na 6 měsíčků bez jádřince. Použijte 2 měsíčky, které překrojíte na dva stejné kousky. Tedy do kvásku první den při zakládání přidejte 4 větší kousky jablka. Jablko v kvásku během prvních 3 dnů jen promíchávejte, nerozbíjejte jej.
TIP: Jablko ať je nejlepší v bio kvalitě, tehdy nechte na jablku i slupku. Pokud to není možné, jablko nejprve oloupejte a použijte do kvásku jen dužninu.
3-Konzistence kvásku – může se stát vlivem práce enzymů, teploty a i dalších faktorů, že vám kvásek během pěstování postupně zředne a vy nebudete vidět bublinky. Proto pokud zjistíte, že kvásek je řídký, zahustěte ho. Jednoduše uberte z množství vody při krmení.
Příklad: Kvásek krmíte za normálních okolností 30 g mouky a 30 g vody. Nakrmte ho 30g mouky a 10 g vody. Je možné, že tento zahuštěný poměr zopakujete ještě 1-2x. Řiďte se pohledem – kvásek musí být hustší, aby byly bublinky pěkně vidět.
4-Když kvásek klesá- Pokud se vám stane, že kvásek do dalšího krmení klesá (vidět to podle zašpiněných stěn sklenice), kvásku je teplo a pracuje rychleji. Není to žádná chyba. Rychlost kvašení je dána teplotou okolí. Pokud kvásek pracuje rychleji, změňte krmení z 1x denně na 2x denně. Kvásek tím podpoříte, a zároveň jej budete mít i dříve vypěstovaný.
5-Plíseň – Někdy se může stát, že se v kvásku uchytí plíseň. Důvodů může být více- špinavá sklenice, nemoc některého člena domácnosti, kontaminace mouky, vody…. V případě, že spatříte v kvásku plíseň, je třeba jej celý vyhodit a začít znovu