Krajíc čerstvého chleba je fantastický sám o sobě, ale v kombinaci s chutnou pomazánkou se z něj okamžitě stane jedno z nejoblíbenějších jídel. Vždyť určitě nám dáte za pravdu pokud řekneme, že právě pečivo s pomazánkou míváme na snídani či večeře snad všichni. I když v obchodech najdeme nespočet různých pomazánek, nejlepší je taková, kterou si připravíme doma.
Ještě předtím, než přejdeme k samotné přípravě oblíbenějších pomazánek, si o nich něco řekněme.
V první řadě, ve spisovné češtině neexistuje žádná pomazánka. Jedná se o české slovo, které se u nás překládá jako pomazánka. Takže pokud budete příště váhat nad tím, jestli si jdete na chléb natřít pomazánku nebo pomazánku, vycházejte ze slovesa natřít.
Rozdíl mezi pomazánkou a dresinkem je také velmi jednoduchý a jednoznačný. Pomazánku si natíráme, do dresinku si zase jídlo namáčíme. V našich končinách si pod slovem pomazánka představíme spíše chutnou vajíčkovou, budapešťskou či česnekovou pomazánku, která se skládá z více surovin. Věděli jste ale, že například v Americe je nejpopulárnější pomazánkou džem a arašídové máslo?
S čím a jak kombinovat pomazánky?
Určitě se shodneme, že každý z nás má své ověřené postupy pro to, jak si vychutnat jednotlivé pomazánky. U někoho je zvykem dát na chlebíčky trochu másla, na to pařížský salát a pokračovat oblohou. Jiní si zase neumí představit chlebíček bez vajíčkové či česnekové pomazánky.
Obecně platí, že pokud připravujete jednohubky/kanapky/chlebíčky s pestrou oblohou, pomazánka by měla být méně výrazná, aby neprorážela. K šunce se hodí základ z másla, smetanového či taveného sýra. Pokud bude na chlebíčku i suchý salám, nebojte se do pomazánku přidat hořčici.
Naopak, bude-li na vrchu vašich jednohubek jen malá obloha, pomazánku vyšperkujte. Skvělá kombinace je například výrazná rokfortová pomazánka s bobulí hroznů či avokádová pomazánka s volským okem.
Přejděme už ale na přípravu samotných pomazánek. V našem seznamu naleznete nestárnoucí klasiky i moderní recepty, mezi kterými si na své přijdou všichni.
Budapešťská pomazánka
250 g jemného tvarohu
50 g zakysané smetany (pro odlehčenou verzi nahraďte bílým jogurtem)
70 g zavařené kapie
1 menší cibule + 1 PL octa
sůl, mletá paprika a pepř
Budapešťská pomazánka chutná nejlépe na čerstvém pečivu a nic víc k ní nebudete potřebovat. Příprava je naprosto jednoduchá (jako u většiny pomazánek) – cibuli nakrájejte na drobné kousky, pokapejte octem a posypte solí. Nechte ji alespoň 10 minut odležet. Mezitím si nakrájejte kapii, ke které přidejte tvaroh, zakysanou smetanu a cibulku. Dochuťte solí, pepřem a mletou paprikou.
Pomazánka z hrášku
200 g mraženého hrášku
100 g jemného tvarohu nebo skyr
1 PL majonézy
1 stroužek česneku
sůl a pepř
Hrášek si uvařte do měkka a následně jej rozmixujte najemno. Přidejte zbývající ingredience a máte hotovo. Pokud by se vám pomazánka zdála příliš tuhá, přidejte pár kapek olivového oleje. Skvěle chutná v kombinaci s osmaženou schwarzwaldskou šunkou, klíčky nebo ředkvičkou.
Vajíčková pomazánka
V našem seznamu nemůže chybět největší klasika ze všech pomazánek – vajíčková. Receptů na ni najdete nespočet, my tu pro vás máme vajíčkovou pomazánku v odlehčené verzi.
3 vejce
3 PL cottage cheese
1 PL tvarohu nebo skyru
1 KL majonézy
1 KL hořčice
sůl a pepř
Vajíčka uvařte na tvrdo a nechte je vychladnout. Pokrájejte / protlačte / nastrouhejte je na malé kousky a smíchejte se zbylými surovinami. Vajíčkovou pomazánku si dejte na čerstvé pečivo nebo topinku, přidejte jarní cibulku a fantastické jídlo máte na stole.
Veganská fazolová pomazánka
250 g fazolí z konzervy
1 PL lahůdkového droždí
1 PL citrónové šťávy
1 PL olivového oleje
hrst vlašských ořechů
sůl, pepř, mletá paprika, sušený česnek
Fazole přeceďte a dejte do mixéru. Přidejte všechny suroviny kromě lahůdkového droždí a dobře promixujte. Dochuťte tak, jak je vám po chuti a nakonec přidejte lahůdkové droždí. Výborně chutná například na opečené bagetce s kousky sušených rajčat.
Červená pomazánka
200 g uvařené červené řepy
70 g balkánského sýra
hrst vlašských ořechů
1 PL jogurtu
1 PL olivového oleje
sůl a pepř
Všechny ingredience dejte do mixéru a mixujte. Pokud máte raději hrubší konzistenci, můžete červenou řepu nastrouhat, ořechy nasekat na jemno. Zbylé ingredience pomixujte a přidejte k nim nastrouhanou červenou řepu a nasekané ořechy.
Drožďová pomazánka
1 kostka droždí (kvasnic)
2 vejce
1 malá cibule
1 PL hořčice
olej
sůl a pepř
Drožďovou pomazánku buď milujete, nebo nenávidíte. Pokud patříte do první skupiny, vyzkoušejte si ji připravit takto: na oleji osmahněte cibuli doměkka. Přidejte k ní rozdrobené droždí a povařte 3 minuty. Celou dobu míchejte. Nakonec do směsi přidejte vejce, hořčici, sůl a pepř a chvíli povařte. Pomazánka by neměla být zcela suchá, ale měla by mít konzistenci krémových vajíček. S kváskovým chlebem chutná perfektně.
Pomazánka ze sušených rajčat
250 g sušených rajčat
1 malý stroužek česneku (nebo sušený česnek)
1 PL citrónové šťávy
1 PL majonézy
1 PL strouhaného parmazánu (nebo lahůdkové droždí)
2 PL vody
sůl a pepř
Všechny ingredience dejte do mixéru a směs rozmixujte. Pokud by se vám pomazánka zdála příliš hustá, přidejte trošku vody. Dejte si pozor na sušená rajčata – některé nálevy bývají dost slané.
Ředkvičková pomazánka
200 g surové ředkvičky
100 g jemného tvarohu
30 g másla
1 PL majonézy (nemusí být)
1 PL citrónové šťávy
1 ks malá cibule nebo šalotka
sůl a pepř
Ředkvičku si nastrouhejte hrubě. Cibulku nakrájejte na drobno, pokapejte ji citrónovou šťávou. Všechny ingredience spolu promíchejte a chutnou svěží pomazánku máte hotovou. Nejlépe chutná na krajíci chleba posypaná čerstvou pažitkou.
Avokádová pomazánka
Z avokáda si nejčastěji připravujeme guacamole, ale my doporučujeme vyzkoušet tuto jednoduchou avokádovou pomazánku, která chutná fantasticky na opečeném toastovém chlebu. Na vrch přidejte volské oko.
1 zralé avokádo
50 g balkánského sýra
1 PL tvarohu nebo bílého jogurtu
sůl, pepř
Příprava je extra rychlá a jednoduchá – všechny ingredience spolu vymíchejte.
Olivová pomazánka
200 g zelených oliv bez pecky
100 g pomazánkového sýra (Lučina, bánovecká pomazánka…)
1 stroužek česneku
1 KL hořčice
1 PL majonézy
sůl a pepř
Při přípravě pomazánky si dejte pozor na slanost, jelikož olivy bývají často velmi slané. Vybírejte si takové, které jsou bez pecky či bez kapie. Všechny ingredience dejte do mixéru a pomixujte. Jelikož pomazánka je celkově dost aromatická a výrazná, nejlépe si ji vychutnáte s čerstvým pečivem.