Svou chuť naplno rozvine v salátech nebo když ji podusíte podobně jako špenát. Ze známého plevele snadno uděláte v kuchyni žádanou listovou zeleninu. Kozonoha hostcová totiž chutí připomíná mrkev nebo i celer. Tepelně upravená naplno rozvine své chuťové vlastnosti, navíc vás zásobí mnoha užitečnými látkami.
Obsahuje vitamíny a minerály
Kozonoha obsahuje mnohem více vitamínu C než hlávkový salát. Má také vysoký obsah bílkovin a minerálních látek, jako je vápník, fosfor, draslík a hořčík. Díky tomu ji můžeme považovat za hodnotnou léčivou rostlinu, pokud netrváme na tom, že ji budeme likvidovat jako plevel. Kozonoha se totiž na stinných vlhkých místech na zahradě rychle rozšiřuje a jen těžko se jí dá zbavit. Můžeme s ní svádět neustálý a převážně marný boj nebo ji můžeme začít brát jako zdravou listovou zeleninu.
Jak prospívá našemu zdraví
Rozdrcené listy kozonohy, použité jako obklad, zmírňují bolest při popáleninách a při bolestivém bodnutí hmyzem. Kdysi se kozonoha zvykla využívat obecně k léčbě otoků. Je močopudná, proto se přidává do čajových směsí proti dně, zavodnění a revmatu. Kromě vylučování vody z organismu podporuje také vylučování solí kyseliny močové a chloridů, tedy látek, které dělají šarapatu našim kloubům. Rostlinu můžeme použít i na obklady při hemeroidech. Poslouží také k rozproudění metabolismu a zvýšení pohyblivosti kloubů.
Z plevele chutná zelenina
Pokud jde o využití kozonohy v kuchyni, je opravdu široké. Na jaře slouží mladé lístky a svěží stonky jako skvělý doplněk čerstvých salátů. Můžete je hodit i do polévky jako kteroukoli jinou polévkovou zeleninu. Zmínili jsme už dušení na způsob špenátu a z rostliny se dá připravit i pesto. Dále ji můžete použít podobně jako petrželku nebo majoránku, tedy do jídel z brambor, mletého masa nebo vajíček.
Co když nemáte zájem
Pokud vás nezaujal výpočet pozitivních vlastností kozonohy, pak je čas říct si, jak se tohoto zanovitého a zdánlivě nezničitelného plevele zbavit. Trik spočívá v tom, že kozonoha nesnáší přítomnost fazolí. Proto zrylujte záhon, kde se kozonoha rozrostla a vysejte tam fazole hustěji, než byste to udělali normálně. Když fazole dozraje, vysejte ji hned znovu. Druhá úroda na stejném místě vás kozonohy zbaví.