Žádné barvy z drogerie, postačí vám cibule, borůvky či kurkuma. Takto zabarvená vajíčka nebudou jen na parádu, ale šibači je mohou klidně i zkonzumovat.
K barvení se hodí nejlépe bílá vajíčka. Nejprve je dobře omyjte a odmastěte. Stačí teplou vodou s trochou jedlé sody.
Na hnědě zabarvená vajíčka potřebujete slupky z cibule, růžový odstín získáte pomocí červenou řepu, fialový z borůvek, o krásný modrý odstín se postará červené hlávkové zelí, kurkuma barví žlutě.
Víte, že: V minulosti byla červená vajíčka pro holky nejdůležitější. Každá si ho nechávala pro chlapce, do kterého byla zamilovaná.
Špenát, kopřiva a petrželka by měly barvit zeleně, ale výsledná barva je šedá. Pokud toužíte i po zelených vajíčkách, zabarvěte je nejprve kurkumou žlutě a pak je dejte do odvaru s červeným zelím.
Čím déle, tím lépe
Do užšího vysokého hrnce vložte vybranou ingredienci, zalijte ji vodou, přidejte 1 PL octa. Čím více přírodního barvicího materiálu použijete, tím bude barva sytější. Povařte patnáct minut, poté vložte vajíčka a vařte je 12 minut. Vejce nechte v odvaru až do úplného vychladnutí.
Pokud se vám barva zdá nevýrazná, nezoufejte – vajíčka nevybírejte z hrnce, ale nechte je postát v odvaru několik hodin, klidně i do dalšího rána. Samozřejmě, už je víc nevařte. Nechcete mít na vajíčkách šmouhy? Průběžně je otáčejte. Není to však povinné – nedokonalost má také své kouzlo.
Nakonec nechte vejce pořádně vyschnout na savém podkladu, aby barva vsákla a neotřela se. Pokud chcete, aby se vajíčko pěkně lesklo, můžete jej vyleštit mastí nebo olejem, případně kouskem slaniny.
Zdobení bylinkami
Vajíčka si můžete také ozdobit – ptačím pírkem, květem či lístkem z bylinek. Přiložíte ho na vejce, které vložíte do nylonové punčochy, natěsno převážete provázkem nebo gumičkou a dáte vařit.
Myslete však na to, že bílá vajíčka jsou křehčí než hnědá. Vejce můžete proto nejprve uvařit natvrdo, ozdobit a teprve poté vložit do teplého odvaru. V případě cibulových slupek, které barví na hnědo, můžete použít vejce s hnědou skořápkou.