Vytěžte z citronů šťávu do poslední kapky. Tyto rady vám v tom pomohou.
1. Vyložte je z chladničky dříve
Citrony, které budete odšťavňovat, nechte odpočívat při pokojové teplotě alespoň 30 minut, aby změkly a uvolnily co nejvíce šťávy. Pomůže také vložit citron alespoň na minutu do horké vody.
2. Poválejte je o desku
Předtím, než citron nebo limetku rozřežete, poválejte je dlaní asi minutu po pracovní desce. Nebojte se přitlačit, tlak naruší membrány uvnitř plodů a šťáva se snáze uvolní.
3. Zahřejte je v mikrovlnce
Ještě lepšího efektu dosáhnete, když citrony vložíte na 10-20 sekund do mikrovlnné trouby, která rozptýlí molekuly vody v dužině tak, že roztrhne tenké membrány uvnitř plodu a šťáva se z nich uvolní.
4. Odšťavňujte vidličkou
Pokud nemáte po ruce odšťavňovač ani lis, pomůže i vidlička, kterou budete kroutit v dužině a zároveň mačkat citron. Stejnou službu udělá i lžička. V obou případech se však do šťávy dostane více dužniny. Z citronu získáte pomocí vidličky více šťávy, když jej rozříznete podélně.
5. Bez řezání
Citron můžete vymačkat i bez rozřezání – výhodou této metody je, že do šťávy se nedostanou pecky ani dužina a vymačkat z citronu můžete jen tolik šťávy, kolik právě potřebujete. Do citronu v jeho spodní části udělejte otvor párátkem nebo špejlí a šťávu vymačkejte do misky. Tak, jako v tomto videu:
BONUS: Co s přebytkem citrónové šťávy?
V případě, že díky těmto trikům vymačkáte z citronu šťávy více než akorát potřebujete, nepoužitou šťávu můžete zamrazit v nádobce na led. Později se vám jistě hodí do omáček, zálivek na salát nebo do dalšího pečení. Pokud spolu s citrónovou šťávou zamrazíte i lístky máty, máte skvělý základ osvěžujícího nápoje.