Jaro je plné paradoxů. Dnes svítí sluníčko, zítra zase bude fučet vítr jako šílený. Tělo dostává zabrat, chybí spánek i vitamíny. Pokud pociťujete příznaky jarní únavy, je na čase s tím něco udělat.
Proti jarní únavě jsou vhodné bylinkové čaje
Každý rok se neumím dočkat jara. Probouzí mě k životu. Stačí, že vidím, jak se na stromech zelená listí. A když mi ráno zasvítí do okna slunce, hned se mi lépe vstává z postele. S prvními slunečními paprsky se vždy těším jako malé dítě, než si uvědomím, jak je počasí na jaře proměnlivé. I letos mě změna počasí „dostala“ a já jsem o Velikonočních svátcích už tradičně onemocněla.
Lidský organismus dostává v tomto období zabrat nejen kvůli vrtochům počasí. Své udělá i posouvání zimního času, díky čemuž vstáváme o hodinu dříve. Pokud jsme i dříve cítili celkovou únavu organismu, posunutím času se tento pocit ještě znásobil. Jarní únava se objeví se železnou pravidelností, přestože se většina lidí snaží bojovat proti ní už v předstihu přísunem různých vitamínů a omezováním jídla.
Předpokládám, že nejsem sama, která se v tomto období ráno neumí vyhrabat z teploučkých peřin. Proto jsem se rozhodla zjistit, jak lze potlačit příznaky jarní únavy a dostat své tělo opět do normálu. Pokud si nemůžeme dopřát dovolenou nebo pár dní nicnedělání, mohli bychom se pokusit dostat své tělo do lepší kondice, i díky následujícím radám.
Nadopujme tělo vitamíny
Nižší hladina vitamínů v organismu během jarních měsíců není ničím výjimečným. Kde však sehnat na jaře skutečné čerstvé ovoce? V obchodech je sice ovoce od výmyslu světa, jelikož se však jedná většinou o zimní ležáky, o vitamínech v nich nemůže být ani řeč. Pokud se nám nepodaří sehnat jižní dovozové ovoce, je třeba sáhnout i po vitamínových doplňcích.
V tomto období jsou nejvhodnější vitamíny A, C, B-komplex, tělu je také třeba dodat selen, zinek, lecitin, a koenzym Q 10. Samotný vitamín C kromě toho že je silným antioxidantem, snižuje cholesterol v krvi a podporuje i imunitní systém. Celkově je vhodné v tomto období omezit přísun cukrů a tuků.
Výborná je také čerstvá kopřiva, kterou lze natrhat ve volné přírodě. Věděli jste, že patří mezi nejúčinnější rostliny vhodné k pročištění krve? A právě čerstvá jarní kopřiva v sobě obsahuje železo a zároveň podporuje správnou činnost ledvin a jater. Během těchto dní je také vhodné konzumovat stravu plnou vlákniny, rýži, těstoviny, brambory, celozrnné výrobky a ryby. Protistresový hořčík nám dodají semínka slunečnice a dýně, zinek obsažený v obilovinách nám zase zpevní poškozené vlasy a nehty. K pití jsou v tomto období nejvhodnější ovocné a bylinkové čaje, nejlépe ze sušeného ovoce, máty a meduňky.
Pročistíme si tělo
Je to opravdu jednoduché. Tedy teoreticky. Zkuste alespoň jeden den v týdnu jíst jen syrovou, tepelně neupravovanou zeleninu nebo ovoce. Samozřejmě je velmi důležité dodržovat také zvýšený příjem tekutin. Vaše tělo se zbaví toxinů a trávicí ústrojí dostane zasloužený odpočinek. Nejvhodnější doba na takový „půst“ je víkend. Pochopitelně je třeba mít totiž volný přístup k toaletě. Naše tělo se bude pročišťovat a případná nervozita z chybějících tuků a cukrů se může odbourat doma a bez svědků.
Mezi ženskou populací je také velmi oblíbená pitná kúra z březových výluhů. Pomáhá vylučovat usazeniny z ledvin a reguluje správnou činnost srdce. Nápoj je třeba pít několikrát denně po dobu tří až čtyř týdnů, ve stravě je třeba během tohoto období omezit jen vejce a maso. Organismus se detoxikuje a tělo přirozeně zeštíhluje.
Procházka po čerstvém vzduchu
Nejlepší lékař je čerstvý vzduch a slunce. Tedy pokud zrovna venku nefouká čerstvý jarní severák. Jakmile nečas poleví, měli bychom vyrazit na procházku. Kromě přísunu čerstvého vzduchu věnujme našemu tělu také důležitý pohyb, čímž příjemně posílíme svalstvo. Pohyb povzbudí krevní oběh, zbaví nás stresu a úzkosti. Nejlepší je vydat se na procházku kolem oběda, kdy je venku nejvíce slunečních paprsků a světla. Aktivují v našem organismu hormon štěstí endorfin. Vhodné jsou také sporty jako plavání, běh nebo jóga.
Nebo „odklidit děti“ ke prarodičům, zda důvěryhodným známým a alespoň na jeden den vypnout. Opravdu to prý funguje. Telefon nastavit na tichý režim, odpojit domovní zvonek, na laptop zavěsit zámek, zachumlat se do peřin a nedělat absolutně nic. Doporučuji. Ještě jsem to sice nevyzkoušela, ale vážně nad tím začínám uvažovat. Lékaři mimo jiné doporučují i krátký odpolední spánek. Čtvrthodinka by k odpočinku měla stačit, delší spánek by už mohl působit večerní nespavost.
Jakákoliv sauna je vhodná
Vhodným prostředkem k odbourání jarní únavy je také sauna. Nezáleží na tom, jaký druh sauny si zvolíte, zda finskou nebo parní. Třeba v ní vydržet co nejdéle, a pak šup do studené sprchy. Nejúčinnější je tento postup opakovat třikrát. Saunování působí na náš organismus antistresově a regeneračně.
Chrání před nachlazením a chřipkou, pomáhá posilovat imunitu. Během saunování nesmíme zapomínat na dostatečný přísun tekutin. Třeba však počítat s tím, že sauna není vhodná pro každého – pokud máte problémy se srdíčkem nebo ledvinami, trpíte epilepsií nebo zánětem žil, zvolte raději jiný způsob boje proti jarní únavě.
Lékaři tvrdí, že jarní únava by neměla trvat déle než tři týdny. Pokud problémy přetrvávají, je vhodné navštívit odborníka. Dlouhotrvající únava by totiž mohla signalizovat něco vážnějšího, jako například onemocnění štítné žlázy, anémii nebo deprese. Netřeba čekat, zdraví máme jen jedno…
Zdroj: wikipedie