Kromě toho, že losos je zdravá ryba, není zrovna nejlevnější. Nezničte jej zbytečně dlouhou tepelnou úpravou.
Proč je vlastně zdravý?
Konzumaci lososa odborníci na výživu a lékaři velmi doporučují. Důvodem je zejména to, že je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu a zabraňují infarktu. Několik studií ukazuje, že zlepšují schopnost myslet a soustředit se i paměť.
Kromě vysokého podílu omega-3 mastných kyselin poskytuje losos také množství vitamínů, minerálů a stopových prvků, jako jsou vitamíny A, D, E, jakož i vápník, hořčík, jód, fluor a selen. S přibližně 20 g bílkovin na 100 gramů je losos jedním z nejlepších zdrojů bílkovin.
I na dietu
Přestože existují i ryby s nižším obsahem tuku, losos je rozhodně vhodný pro dietu. Například kombinace lososa a zeleniny je pro postavu ideální. To co jí neprospívá, jsou krémové omáčky a přílohy bohaté na sacharidy, které si k lososovi dopřáváme. Ale za to už losos nemůže 🙂
Jak dlouho ho dělat?
Aby ryba na talíři nebyla vysušená, ale lahodná a šťavnatá, je důležité její tepelnou úpravu zbytečně neprodlužovat. Jak dlouho je tedy třeba „dělat“ lososa? 160-gramový kus lososa byste měli smažit dvě až tři minuty z každé strany na středním ohni. Potom odstraňte pánev z ohně a nechte lososa 2–3 minuty odpočívat.
Zda je losos připraven, zjistíte nejjednodušší tak, že jej rozkrojíte. Za tímto účelem propíchněte střed filety špičatým nožem. Pokud je uprostřed ryba ještě velmi sklovitá, není ještě hotová. Pokud je jen mírně průsvitná, je akorát.
Rychle snězte nebo zmrazte
Pokud si koupíte čerstvého lososa, zpracujte jej pokud možno co nejrychleji. Losos je však vynikající i pro zmrazení. Čím jsou zmražené ryby čerstvější, tím lépe.
Když později přijde jeho čas, dejte jej rozmrazit do chladničky přibližně na 12 hodin. Před přípravou rybu očistěte pod tekoucí vodou, osušte a pokapejte citrónovou šťávou. Sůl by se měla používat jen bezprostředně před přípravou nebo při pečení.
Co sluší lososovi
Jaká příloha je nejvhodnější k lososovi? Kromě klasických, jako jsou brambory a rýže, se k lososovi hodí také kuskus, křehký listový salát nebo salát ze syrové zeleniny, kterou můžete použít podle sezóny a chuti. Pokud máte rádi exotičtější kombinace, vyzkoušejte k němu ovoce jako papája, mango a avokádo.
Jsme národ omáčkový a tak pokud ik lososovi potřebujete nějakou omáčku, můžete zkusit smetanovou s bylinkami, aromatickou z bílého vína, či výraznou hořčicovou omáčku nebo citrónem ochucené máslo.
Uzený nebo marinovaný
Losos je nejprodávanější mořskou rybou u nás, v obchodech jej běžně najdeme čerstvého i mraženého. Zejména výborné chuťovky však připravíte z uzeného (smoked salmon) nebo marinovaného lososa (graved salmon).
Přestože vypadají stejně a v obou případech se ryba konzervuje, dělá se to různými metodami. Zatímco uzený losos se jednoduše nasolí a poté dozrává v kouři, u marinovaného lososa se používá jen sůl, cukr, bylinky a pepř a konzervuje se bez uzení.