Pozvání na kávu se stalo synonymem pro rande i pracovní rozhovor. Žijeme v době kávové. Každý rok se vypije 400 miliard šálků kávy, což z ní činí nejoblíbenější nápoj na světě.
Káva pochází z Etiopie, její obyvatelé ji nejprve jen žvýkali a teprve později začali pít. Díky obchodníkům se ve středověku dostala také na naše území a dnes je běžnou součástí našeho dne. „V poslední době se její kvalita iu nás výrazně zlepšila,“ tvrdí kávový specialista společnosti Lavazza Roman Soviar. Podle něj prý nejlépe chutná káva připravená přes profesionální espresso stroj na kávu nebo na kvalitních kávovarech v domácnostech. „Taková káva je zdraví nejméně škodlivá,“ ujišťuje Sovíř a dodává: „Zalévaná káva je zase to nejhorší, co můžeme dostat do svých útrob.“
Instantní je vlastně dvakrát připravena
Káva je často označována za povzbuzující nápoj. Pochází z kávovníku, přičemž ideální místo pro jeho výskyt je oblast v tropech a okolí rovníku, kde je dostatečně horké klima a vlhkost. Zajímavé je i to, že rostlina může vyrůst až do dvacetimetrové výšky, pro snazší sklizeň se však ořezává do třímetrové výšky. Nápoj z kávy se připravuje mnoha různými způsoby as různými přísadami. Základem by měla být vždy čerstvě pomletá kávová zrna spařená vařící vodou nebo vodní párou.
Kávový specialista Roman Soviar o kávě: Dnes jsou oblíbené i různé druhy rozpustných káv. „Je to vlastně káva, která už jednou byla připravena, a tak vznikl granulát,“ vysvětluje R. Soviar. Přestože v současnosti se již pro přípravu granulátu namísto ohřívání používají modernější technologie, například hluboké zmrazování, pravověrný kávičkář – pokud si může vybrat – vždy upřednostní klasiku z espresso stroje.
Cibetky „vyrábějí“ nejdražší
Jedna z nejkvalitnějších je tzn. cibetková káva, která v rámci přípravy prošla trávicím traktem zvířátka připomínajícího kočku. Cibetka sní jen ta nejkrásnější a tím i nejzralejší zrna, na která v trávicím traktu působí žaludeční kyseliny a enzymy, které kávu fermentují. Když cibetka kávová zrnka vyloučí, domorodci je posbírají a vyberou nepoškozené kousky, které ručně očistí.
„I já jsem takovou kávu už pil,“ souhlasí kávový specialista, „není to právě káva pro běžného smrtelníka, protože musíme brát v úvahu, že takový šálek kávy stojí přibližně 10 až 17 €. Chuťově je výrazně sladká, je to zážitek. Kdo však kávu pije a má ji rád, tak by ji někdy měl ochutnat.“
Dobrá káva – dobrý barman
Rakúsky psychiater Viktor Frankl tvrdil, že kvalita prednášky často závisí od kvality kávy. Tá najlepšia obsahuje zmes z minimálne piatich rôznych oblastí, je ideálne pražená a vždy čerstvá. Je dobré, ak sa kávové arómy uchovávajú dlhšie, preto je vhodné kávu udržiavať vo vákuovom balení. Pražiareň musí zabezpečiť konštantné chuťové vlastnosti, ľudia totiž majú na kávu veľmi citlivý jazyk.
Štyrmi kľúčmi k úspechu, v tomto prípade ku kvalitnej káve, sú podľa odborníkov – espresso kávovar, správne nastavený mlynček, kvalitná kávová zmes a samozrejme zručný barman. Perfektný barista má dokonca niekoľko pevných zásad: konzument je pre neho vždy vítaným hosťom, barman za pultom nefajčí, má vždy upravený a čistý pult a vždy je doplnený o mliečko a cukor. Dokonalý servis nastáva, keď barman uchopí šálku tak, aby nedošlo ku kontaktu s jej okrajom. Pri servírovaní sa uško šálky a lyžička vždy nachádzajú po pravej ruke zákazníka a šálku kávy barman odnáša, až keď zákazník odchádza. Aj vy ste práve dostali chuť na chutnú kávu v príjemnom prostredí?
Káva a zdraví
Káva bývá většinou nespravedlivě odsuzována. Výzkumem se totiž dokázalo, že nemusí být nutně zdraví škodlivá. Kolik kávy můžeme denně vypít, aby nám neuškodila? Je to relativně, nejnovější lékařské výzkumy dokazují, že ani pravidelná spotřeba několika šálků kávy denně neznamená riziko pro srdečně-cévní systém. A jak je třeba pít kávu, aby si člověk šetřil zdraví?
„V každém případě bychom měli pít espresso kávu,“ tvrdí Roman Soviar a pokračuje: „Měla by být správně připravena, neměla by natékat déle než 25 až 30 sekund, a také obsah kávy by neměl být větší než 30 ml. V klasickém espresso šálku, který je pro veřejnost znám spíše jako piccolový šálek, by espressa nemělo být více než polovina jeho obsahu. A zejména – měla by mít výrazně hustý krém barvy lískového oříšku.“ A kávičkář by si měl dopřát i sklenici vody, aby kompenzoval dehydratační účinek kávy. R. Soviar doporučuje napít se vody ještě před kávou, aby si člověk „opláchl“ chuťové smysly a připravil se na zážitek z kávy.
Krém na kávě jako záruka kvality
Když zmiňujeme chuťové vlastnosti kávy a její vůni, je třeba připomenout i fakt, že na kávu by se mělo dobře a příjemně dívat. V tomto případě je důležitým prvkem krém, který kávu zkrášluje. „Pěna na kávě, tedy vlastně krém, to jsou miliony bublinek CO2, které se uvolňují během přípravy kávy,“ vysvětluje R. Soviar. „Běžný zákazník může již okem rozpoznat kvalitu kávy podle toho, že krém by měl mít barvu lískového oříšku. Měl by se dát lžičkou rozmíchat do ztracena, a když lžičku vyjme z šálku, krém by se měl za pár vteřin objevit znovu – i to je jeden ze znaků kvalitní a dobré kávy.“
Třeba podtrhnout i fakt, že káva je nejen vzpružujícím nápojem, ale používá se ik přípravě zmrzliny, koktejlů, k dochucení piškotového těsta, palačinek, k přípravě zákusků a krémů. Existuje mnoho způsobů, jakými se tento žádaný nápoj připravuje. Může se pít v různých časech i prostředích. Důležité ovšem je zejména to, abyste si ji vychutnali v pohodě.