Zeleninu a ovoce jezte denně
Na podporu imunitního systému by mělo být součástí každodenní stravy čerstvé ovoce a zelenina. Podle doporučení by měl člověk sníst denně 300 g zeleniny a 200 g ovoce. Pro lepší představu, 200 g ovoce je například 1 větší jablko nebo 2 pomeranče či banány. 300 g zeleniny je například 1 větší paprika, 1 mrkev či rajče a 1/4 brokolice.
Z vitamínů je pro podporu obranyschopnosti nejdůležitější vitamín C. Jeho největším zdrojem je červená paprika, již 100 gramů, stačí na pokrytí denní dávky vitamínu C.
Vysoké množství tohoto vitamínu obsahují také černý rybíz, růžičková kapusta, zelí, brokolice a chilli. Překvapivě hodně ho tělo získá iz petrželky. Pomeranče a citróny sice nepatří k jeho největším zdrojům, ale stále ho mají poměrně mnoho a proto se doporučují konzumovat také. Tělo si vitamín C nedokáže uchovat do zásoby, proto je důležité jíst ovoce a zeleninu denně, nejlépe syrovou, protože teplo tento vitamín ničí.
Síla zázvoru a koření
Riziko infekcí může také snížit zázvor. V kuchyni má všestranné využití – od čaje, přes kari, smoothie, může se přidat do polévek, ale také k masu. Osvědčeným prostředkem je také zázvorovice, kterou si lze připravit ze 125 g nastrouhaného zázvoru, 4 lžíce medu, šťávy z 1 citronu a 500 ml vodky. Vše spolu smícháme a necháme tři dny louhovat, poté přecedíme.
Látky podporující imunitu obsahují také koření jako kurkuma, chilli, pepř – stačí je přidávat do jakéhokoli jídla.
K mrkvi vždy patří olej
Dalším důležitým vitamínem pro výkonný imunitní systém je vitamín A. Hodně jeho prekurzoru – karotenu obsahují zejména mrkev, dýně a bataty. Důležité je přidat k nim vždy trochu oleje, aby se vitamín A do organismu lépe vstřebal.
Kysané zelí i jogurty
Většina naší imunitní obrany je ukryta ve střevě. Pokud je střevní flóra zdravá, udržuje patogeny pod kontrolou a zabraňuje jejich šíření. Na její podporu by se měly jíst fermentované potraviny a mléčné výrobky, které obsahují mnoho probiotik. Nejvíce je tělu dodá kysané zelí, kimči, jogurt nebo kefír.
Luštěniny na talíři
Do jídelníčku pro posílení imunity se doporučuje zařadit i kvalitní bílkoviny, které se nacházejí v luštěninách a v obilovinách, drůbeži, vejcích a rybách. Dalšími potravinami, které posilují obranyschopnost jsou rajčata, která jsou účinnější tehdy, když se kratičce povaří a také cibule, která je starodávným prostředkem proti nachlazení. Kromě toho by se v kuchyni měly používat zdravé tuky, jako jsou olivový, řepkový, lněný a ořechový olej.
Zdravé mlsání
Možná to zní překvapivě, ale pro silnou imunitu jsou důležité i oříšky. To proto, že jsou dobrým zdrojem zinku. Zinek posiluje sliznici nosu a hrdla, která je důležitá pro obranu proti virům. A podle výzkumů imunitní systém prokazatelně posiluje čokoláda s minimálně 70% obsahem kakaa. Takže kvalitní mlsání je zdravé!