Medvědí česnek a otravy
Kromě konvalinky, s kterou si medvědí česnek může být splést, existuje ještě jedna nebezpečná rostlina, a tou je ocún obecný. Jedná se o velmi jedovatou rostlinu, která může být pro laiky obtížně rozeznatelná od medvědího česneku.
Vizuální rozdíly rostlin
Je důležité si být vědom vizuálních rozdílů mezi různými druhy rostlin, abychom se vyhnuli nechtěným účinkům a zajistili si bezpečnou konzumaci. Například medvědí česnek, konvalinka a jesenka obecná se vizuálně liší svým tvarem, velikostí a vůní, a také místem růstu.
Medvědí česnek má jednoduché eliptické listy se stonkem a silný česnekový zápach, později kvete ve střapcích. Konvalinka má dva až tři eliptické listy bez stonku, je bez vůně a květiny visí z květního stonku jako zvonky. Jesenka obecná má tři až čtyři tulipánovité kopinaté listy a kvete pouze na podzim.
Při sběru divokých rostlin je tedy důležité být pečlivý a používat správnou identifikaci, abychom se vyhnuli nebezpečným účinkům na zdraví.
Domácí pesto
Pokud chceme uskladnit medvědí česnek na delší dobu, můžeme ho zpracovat do pesta, oleje nebo másla, které lze později použít jako základ pro různé recepty. Při přípravě domácího pesta z medvědího česneku je důležité listy důkladně omýt, odříznout stonky a dobře vysušit, a poté je zpracovat v kuchyňském robotu spolu s ostatními surovinami na hladkou pastu. Pesto pak můžeme uskladnit v zavařovacích sklenicích, zalít olejem a dobře uzavřít