Z mletého masa vaříme zcela běžně. Je však pár věcí, na které byste si u toho měli dát pozor. Víte například, proč byste ho neměli moc míchat?
Mleté maso je skvělou ingrediencí, protože se snadno připravuje a uvaří se rychleji než klasické maso. Navíc je velmi univerzální, lze využít pro mnoho způsobů. I jeho příprava má však svá pravidla, která se vyplatí dodržet, aby se vám jídlo podařilo na jedničku.
Nedávejte ho na pánev studené
Nejlepší je maso vyjmout z chladničky alespoň 20 minut před vařením. Zabráníte tak přílišnému ochlazení horké pánve, jak se stává v případě, kdy do ní dáte zcela studené maso. Pánev s tukem nejprve rozpalte, jinak se bude maso dusit a ne smažit.
Tajemství míchání
Mleté maso během přípravy není třeba stále míchat, v některých receptech je sice důležité jej během vaření „rozbít“, ale při neustálém míchání nezhnědne. Když maso vložíte do pánve, nechte jej bez pohybu 2–3 minuty, aby se na něm vytvořila kůrka. Maso nechte zhnědnout jen za občasného míchání.
Dělejte ho po částech
Aby se maso optimálně propeklo, měli byste jej tepelně upravovat postupně po menších dávkách. Velké množství masa na malé pánvi se bude dusit ve vlastní šťávě, zesiví a nebude mít takovou chuť, jakou má propečené hovězí maso.
V případě potřeby přidejte do každé dávky ještě trošku oleje. Stejné pravidlo platí i pro přípravu masových kuliček, které chcete opéct. Do pánve je dávejte po pár kouscích.
Jak poznáte, že je již hotovo?
Maso je uvařeno, když teplota dosáhne 75 °C. Pokud nemáte teploměr do masa, ujistěte se, že se dusí alespoň 15 minut, těchto 15 minut musí pomalu bublat.
Pokud děláte masové kuličky nebo sekanou, také použijte teploměr ke kontrole teploty nebo je rozřežte, abyste zkontrolovali, zda jsou uvařené. Uvnitř nemůže být maso červené.
K čemu jsou vhodné různé druhy mletého masa
Vepřové – používá se na něj maso z hrudi nebo z plece. Může obsahovat maximálně 30 % tuku. 100 g mletého vepřového masa má 250 kcal. Výborné je do koložvárského zelí, masových kuliček nebo karbanátků.
Hovězí – získává se z hrudi a z plece. Je hubenější než vepřové, může mít nejvýše 20 % tuku. 100 g mletého hovězího masa obsahuje 216 kcal. Využijete ho například na burgery ale také do lasagní, či masových omáček na špagety. Striktně čerstvé se za syrova používá k přípravě tataráku. Oblíbená je však také směs mletého hovězího a vepřového masa.
Telecí a kuřecí – oba druhy jsou chutné a jedná se o dietní alternativu. Obsahují přibližně 10 % tuku a asi polovinu kalorií než hovězí maso. U řezníka ani jako balené ho často nedostat, proto je nejlepší si ho namlít doma. Je výborné pro orientální způsob přípravy, stačí jej vhodně okořenit.
Spotřebujte jej co nejdříve
Nevýhodou čerstvého mletého masa je, že se velmi rychle kazí, protože nasekaná masová vlákna poskytují bakteriím velký povrch, který mohou napadnout. Koupené čerstvě namleté maso by proto mělo být spotřebováno vždy týž den. Balené mleté maso vydrží o něco déle. Přesto by se mělo uchovávat maximálně dva dny a v nejchladnější části chladničky.
Pokud jste si koupili nebo namleli více masa, můžete jej bez problémů zmrazit, v mrazničce by mělo vydržet 2-4 měsíce, v závislosti na teplotě. Nezapomeňte si zabalené maso určené do mrazničky dobře označit – o jaký druh mletého masa jde a datum, kdy jste jej do mrazničky vložili. Mražené mleté maso pak rozmrazujte v chladničce přes noc před jeho přípravou a po rozmrazení jej použijte co nejdříve.