Každá hospodyně či kuchař potvrdí, že neexistuje lepší způsob dochucení jídel, než vlastnoručně vypěstované čerstvé bylinky. Navíc k pěstování bylinek nepotřebujete ani zahradu. Vypěstujete si je i ve vlastní kuchyni či na balkoně. Víte, které bylinky se vyplatí mít po ruce a nejsou náročné na pěstování?
Ať si přejete kuchyňskou bylinkovou zahradu vytvořit jako zálibu nebo chcete ušetřit a zdravěji se stravovat, pozitivní informací je, že existuje mnoho bylinek, které lze pěstovat přímo v kuchyni.
Přesvědčíte se, že díky čerstvým bylinkám chutnají jídla lépe, oceníte je prakticky při každém receptu od polévek, omáček, masných jídel až po saláty.
Základní pravidla při pěstování bylinek
Pěstovat je můžete ze semínek nebo ze sazenic, které seženete v prodání se zahradními potřebami.
Většina bylinek potřebuje minimálně šest hodin slunce. Mnozí domácí pěstitelé si pochvalují umělé osvětlení určené speciálně pro pěstování rostlin v interiéru. Je velmi dobrým pomocníkem během tmavších dnů. K pěstování v interiéru se obvykle používají zářivky – jedna s teplým, druhá se studeným světlem.
Základní chybou při pěstování bylinek v interiéru je neoptimální zalévání – buď poléváme více nebo málo. Základem je vzdušná zemina a pravidelné zalévání tak, aby substrát nikdy nebyl vyschlý, ale ani přemokřený. Toho dosáhneme květináči s odtoky a podmisky.
Jaké druhy bylinek vypěstujete ve vlastní kuchyni?
Petrželová nať
Mírně nahořklá bylina, která vylepší chuť mnoha jídel, zejména polévek a dušených jídel. Není však jen ke zdobení, protože podporuje trávení a je dobrým zdrojem vitamínů A a C.
Máta
Existuje několik odrůd máty. Výborně funguje v osvěžujících nápojích, například v ledovém čaji či mojitě. Jaká má pozitiva? Osvěží dech, uklidňuje žaludek. Při pěstování na zahradě se zvykne nekontrolovaně šířit, proto se doporučuje pěstovat v nádobách.
Kopr
Kopr je vynikající příchutí na ryby, jehněčí maso, brambory a hrášek. Pomáhá při trávení, proti zápachu z úst, zmírňuje otoky a křeče. Výhodou je snadné pěstování.
Bazalka
Tato rostlina je oblíbená v mnoha kuchyních, charakteristická je zejména pro italskou kuchyni – přidává se do rizota, omáček, pesta či na pizzu. Bazalka je silným antioxidantem a reguluje hladinu cukru v krvi.
Šalvěj
Šalvěj lékařská je aromatická bylina, která je vynikající pro dochucení masa, omáček a zeleniny. Ale buďte opatrní – stačí ji použít v malém množství. Pomáhá také při zánětech hrdla, při problémech s pamětí i hojení ran. Kdysi se považovala za všelék.
Rozmarýn
Rozmarýn je jednou z nejchutnějších bylin a je vynikající k drůbeži, masu a zelenině. Příjemně voní a používá se také v kosmetice. Pozor – patří k malému množství bylin, které mají raději sušší než mokrou půdu. Necháte-li ho rozkvést, vyroste z něj keř v plné velikosti.
Tymián
Tymián se používá k dochucení jídel z vajec, fazolí a zeleniny a speciálně ve středomořské, italské a provensálské kuchyni. Svědčí také jehněčí a drůbež. Nejběžnější odrůdou je zahradní tymián, který má šedozelené listy a mátovou, trošku citrónovou vůni.
Koriandr
Říká se mu také čínská petrželka. Koriandr je ideální pro přidávání do kořeněných jídel mexické, čínské, indické – a celkově asijské kuchyně. Nemá rád příliš přehřátou půdu.
Fenykl
Další velmi aromatická bylinka, která pochází z oblasti Středomoří. Nejlépe se mu daří v suchých půdách blízko oceánu nebo na březích řek. Listy fenyklu mají podobný tvar jako kopr. Hlávku fenyklu si můžete restovat, grilovat nebo přidat do salátu.
Pažitka
Pažitka je dokonalým doplňkem zakysané smetany a mnoha pomazánek. S oblibou se používá ve francouzské kuchyni. Pochází z Asie a jako přísada do potravin se používá téměř 5 000 let. Velmi dobře funguje také s vejci, rybami, bramborami, saláty a polévkami. Pažitka je vynikajícím zdrojem beta karotenu a vitamínu C.
Skvělý trik: Konzervování bylinek olivovým olejem
Pokud vypěstované bylinky nevyužijete hned, velmi snadno je zamrazíte. Můžete si také vyrobit ochucené oleje a octy.
Možná jste už slyšeli o mrazení bylinek ve formách na led – takto lze zamrazit samostatné bylinky, ale ještě lepší trik je zakonzervovat je s olivovým olejem. Postačí vám extra panenský olivový olej nebo máslo a zásobník na kostky ledu.
Postup není náročný:
Bylinky omyjte a osušte, aby byly pěkné a čisté.
Nakrájejte je nadrobno, aby se vešly do misek na kostičky ledu.
Každou misku zásobníku na led naplňte bylinkami a dolijte olivovým olejem nebo rozpuštěným máslem.
Nechte zamrazit.
Pokud chcete bylinky kdykoli přidat k jídlu, jednoduše si vyberete „bylinkovou kostku ledu“ a vložíte na horkou pánev. V okamžiku se rozpustí a uvolní nádhernou vůni a texturu bylin.
Sušení je další možností, jak uskladnit bylinky, avšak sušením ztrácejí část aromatických látek. Jinými slovy – mražením zachováte více žádoucích vlastností bylinek.