Ingredience
Těsto:
500 gramů polohrubá mouka
300 mililitrů mléko
42 gramů droždí
2 kusy brambory
2 polévkové lžíce olej
1 polévková lžíce rum
2 špetky sůl
1 kus vejce
1 polévková lžíce krystalový cukr
Maková nádivka:
200 gramů mletý mák
200 gramů švestková povidla
1 polévková lžíce rum
1 polévková lžíce citrónová šťáva
1 balík vanilkový cukr
1 polévková lžíce moučkový cukr
Jak na to?
Přidávám recept s postupem který se mi nejvíce osvědčil, protože u pirožků je důležité to, aby těsto bylo rovnoměrně po celém obvodu.
Dělám s moukou Pohronský Rusků. Pokud používáte jakoukoli jinou mouku, začněte těsto mísit s 250 ml mléka. Teprve když uvidíte, že můžete přidat, přidejte. Každá mouka má jinou schopnost „nasát“ mléko a lepit.
Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme, necháme vychladnout, rozmačkáme.
Mléko, cukr spolu zahřeju, přidám kostku droždí a nechám nadechnout.
Mouku smíchám se solí, přidám vejce a na jemně nastrouhané brambory.
Probuzený kvásek leji do mouky a mísím. Teprve když mouka pojala mléko, až tehdy přidám olej a rum.
Těsto má být o trošku hustší a tužší než například u bucht nebo kynutých koláčů ale nesmí být zase až ubité. Pokud se vám zdá příliš řídké, dosypte trošku mouky.
Těsto necháme vykynout přikryté na teplém místě. 20-30 minut.
Maková náplň: Mák, povidla, rum a vanilku spolu smícháme a ochutnáme, pokud je třeba přidáme moučkový cukr, pokud vám je jedna lžíce málo, přidejte dvě.
Pokud třeba přidáme lžíci, dvě mléka, aby se s tím dalo pracovat. Ale pozor, nesmí být náplň řídká.
Vykynuté těsto dáme na prkno a vyválíme něco jako obdélník ze kterého nařežeme obdélníčky jako na obrázku. Já si to dělám po kouscích, lépe se mi s těstem tak dělá.
Na každý obdélníček dáme makový palic. Dělám ho rukama
Neředím moc makovou náplň, ať drží pohromadě. Obdélník přehnu přes náplň a pořádně prsty popřitlačuji kolem náplně. Takto si udělám ze 4, 5, pak je najednou ořezávám po tom popřitlačovaném. Každý palic vykulkám v rukou a položím na moukou vysypaný tác. Tam budou palice ještě 15 minut kynout.
Když skončím s posledním kouskem, začnu z tácu od začátku znovu kulkat v rukou každou pirožku. Když přijdu na konec, ty první jsou akorát vykynuté a můžu smažit.
Smažím v rozpáleném oleji v malém kastrůlku. Olej úplně rozehřeju, dám dovnitř pirožky a hned plamen stáhnu. Když jsou smažené, zase přidám plamen, dám pirožky a zase stáhnu. Oleje dám tolik, aby mohly pirožky plavat. Pozor, pokud těsto není dobře rozloženo, budou se pirožky táhnout na jednu stranu a je třeba je otáčet a také přidržet v tom oleji.
Vypražené pirožky ukládáme na ubrousky aby olej z nich vysály.
Pirožky jsou plné oleje tehdy, když je nedáme do dobře rozpáleného oleje. Smaženému cestu pomůže i přidání rumu, aby se tak nenasáklo oleje.
Dobrou chuť!