Možná název této obilniny nezní zrovna nejlépe, chutná však výborně. V její prospěch svědčí i množství zdraví prospěšných látek, které v sobě ukrývá.
Jáhly, které se vyrábí odstraněním plev ze zrna prosa setého (Panicum miliaceum L.) není zcela neznámým pojmem. Pokud mám však přiznat barvu, donedávna jsem ho znala jen jako krmivo pro ptáčky a domácí drůbež. Pamatuji si, že když jsem byla malé dítě, babička mi na dvoře vždy dala do ruky lopatku s prosem a tou jsem pak házela krmivo slepicím.
Začala jsem tedy pátrat a mimo jiné jsem našla i pár opravdu chutných receptů s touto surovinou. A nejde jen o slaná jídla. Jelikož jáhly má po převaření příjemnou nasládlou chuť, hodí se i na pečení a přípravu sladkých pokrmů. Pravda, nejprve je třeba ho zbavit původní nahořklé příchutě, ale stačí ho párkrát opařit horkou vodou a je po problému.
Kořeněná polévka z černých fazolí a kuřecího masa s kapustou
Znali ho už staří Slované
Naši prastaří rodiče znali jáhly a připravovali z něj různé kaše, přívarky, polévky či placky. Bodaj by ne, vždyť tato obilnina byla známa již 3000 let před naším letopočtem. První zmínky o jáhlu naleznete v Číně, později iv Indii a Mongolsku. Lze jej však nazývat obilninou Slovanů, kteří ho znali velmi dobře a pozitivní mínění o něm rozšiřovali i mezi jiné národy.
Postupem času tuto obilninu z jídelníčků vytlačily brambory, pšenice a žito. Dosud se však zachovaly recepty na dobroty z té doby. Na moravských svatbách iv dnešní době jedí prosnou kaši na závěr svatební hostiny, prý aby měli novomanželé dostatek peněz. No a díky znovuobjevení jáhel v obchodních sítích si nejen naši čeští bratři pochutnávají na jejich tradičním vynikajícím koláči – jáhelníku.
Prospívá zdraví
Jelikož jáhly neobsahuje lepek, je vynikajícím doplňkem strany nejen pro celiatiky, ale i pro malé děti. Kvůli vysokému obsahu železa je také mimořádně vhodné pro chudokrevné lidi. Vynikající výsledky má při léčbě žaludečních kyselin – jeho pozitivních účinků využívá i čínská medicína při léčbě slinivky břišní a sleziny. Dokonce se zjistily příznivé účinky na vlasy, zuby, nehty a pokožku, stačí ráno pohroumat jednu lžičku syrového jáhel a zapít sklenicí vody.
Tato obilovina mimo jiné obsahuje vitamíny B1, B2, A a C, velké množství minerálů a vlákniny, je také bohatá na bílkoviny a tuky. Právě pro velký obsah minerálů je vhodné vhodné konzumovat po různých úrazech, při stavech vyčerpanosti, energii dodává těžce pracujícím. Jáhly bychom podle některých odborníků měli konzumovat zejména v zimě, zahřívá totiž organismus.
Jak si ho připravit
Příprava jáhel patří k těm jednodušším, není třeba ho totiž namáčet. Stačí, když ho v sítu třikrát opaříme vařící vodou a dáme vařit. Obecně platí pravidlo, že na 1 dávku jáhel dáváme 2,5 až 3 dávky vody. V mírně osolené vodě ho pak vaříme doměkka asi 20 minut, ve vodě svůj objem až ztrojnásobí. V páře ho vaříme o něco déle, asi 30 minut.
Můžeme jej použít pro přípravu polévek, přívarků, karbanátků, placek, jako zahušťovadlo jídel, na pečení koláčů a přípravu různých sladkostí. Po spaření se dá jáhly vysušit a pomlít v mlýnku na kávu – vznikne tak jáhlová mouka vhodná na pečení různých sladkých dobrot, chlebů nebo buchet. V obchodech nabízejících výrobky zdravé výživy jej dostanete koupit ve více variantách – jako zrnka, mouku, ochucené jáhlové kuličky s různými příchutěmi, jáhlové vločky a pukance. Všechny tyto výrobky jsou vhodné pro další přípravu chutných jídel.